2012. július 25., szerda

Könyvajánló - Fitz József könyvdíj

Fitz József-könyvdíjat nyert a Rózsavölgyi és Társa Kiadó által megjelentetett Képes magyar zenetörténet című kötet!

A jutalom kiadására minden évben a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Vándorgyűlésén kerül sor. Az idén a díjakat az Emberi Erőforrások Minisztériuma nevében L. Simon László, kultúráért felelős államtitkártól Újlakyné Gazdag Judit, a Rózsavölgyi és Társa Kiadó ügyvezető igazgatója vette át július 12-én 14 órakor a győri Egyetemi Sportcsarnokban.

A Fitz József-könyvdíjról
A Fitz József-könyvdíjat 1988-ban hozta létre az akkori Művelődési Minisztérium a Magyar Könyvtárosok Egyesülete (MKE) közreműködésével. A díj névadója Fitz József (Brassó, 1888 - Budapest, 1964), jeles könyv- és nyomdász-történész, könyvtártudományi író volt. Nevéhez fűződik a pécsi egyetemi könyvtár újjászervezése 1930–33 között, majd 1933-tól 1945-ig az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója volt. Tudományos munkásságát nyugdíjba vonulása után haláláig folytatta.

Képes magyar zenetörténet című kötet

Az újabb zenetörténész-generációknak – Kodály Zoltán, Szabolcsi Bence és Rajeczky Benjamin tanítványainak – széles körű kutatásai nyomán számos, korábban rejtőző kódex, zenei kézirat és nyomtatvány került napvilágra, melyek gondos tanulmányozása és publikálása lehetővé tette, hogy zenekultúránk történetének számos ismeretlen területét feltérképezzük. Ez a kötet a magyarországi zene történetét öleli fel a római kortól napjainkig, a zenetörténeti csúcspontokra összpontosítva. A gyönyörű album több mint 400 illusztrációjához és 140 percnyi hangzó anyagához 19 magyar zenetörténész: a magyar zenetudomány kiemelkedő képviselői, egyben az egyes témák legkiválóbb ismerői írtak tanulmányokat. A szerzők az egyes zenei korszakok (középkor zenéje, reformáció és ellenreformáció, városok zenéje stb.) és kiemelkedő zenei nagyságok (Bakfark Bálint, Joseph Haydn, Liszt Ferenc, Erkel Ferenc, Bartók Béla, Kodály Zoltán) jelentőségét összefoglalva a magyar zenetudomány egyik legkomolyabb összegző munkáját hozták létre.